A pajzsmirigyről nem sokan tudják, hogy egy hormont termelő belső elválasztású szervünk. Olyan hormonokat termel, amelyek hatással vannak az idegrendszer fejlődésére, az anyagcsere-folyamatokra és az energiatermelésre.
Pajzsmirigy túlműködés akkor lép fel, ha túl magas a jódbevitel és erre érzékeny lehet ez a szervünk. Bizonyos életkorokban figyelhető meg ennek kialakulása. Serdülő korban leginkább pszichoszomatikus okai vannak, aztán később a gyerekvállalás idején és a változókorban figyelhető meg.
Pajzsmirigy túlműködés olyankor is felléphet, ha erős lelki megrázkódtatás éri az illetőt, mint egy válás, haláleset, munkahely elvesztése. Akkor is kialakulhat ez a betegség, ha túl sok jódozott ételt viszünk be a szervezetbe.
A sok só használata, megfázásra szedett jód tartalmú gyógyszerek vagy sebfertőtlenítők is előidézhetik, valamint aki rengeteg tejet és tejterméket fogyaszt, illetve sok édességet eszik. Gyanakodhatunk abban az esetben is pajzsmirigy túlműködésre, ha fogyás észlelhető diétázás nélkül, vagy a kidülledő szemek is gyanakvásra adhatnak okot!