Sokan kedvelik a lágyabb kezelési módszereket. Teljes mértékben ide sorolható az aromaterápia is, hiszen itt illatokkal érünk el különféle állapotjavulásokat. Ugyanis nem csak a fizikailag bevitt anyagoknak, de az illatoknak is van terápiás hatása.
És itt nem csak a boróka- vagy a mentaolajra gondolok, amelyek jellegzetes illata azonnal kidugítja orrunkat, hanem azokra az illatokra, amelyek belégzésével vagy masszázsolajban való használatával közérzetünk is változik.
Minden esetben az aromaterápia során növényekből kinyert illatanyagokkal dolgoznak. Annak ellenére, hogy az itt használt anyagot illóolajnak nevezik, valójában egy vizes lepárlással készült kivonatról van szó, amelyik gyakorlatilag a növény esszenciája, de nincs köze az olajokhoz.
Van, aki csak kedélyjavítónak, egészségmegőrzés céljából használja az aromaterápiát, de sokan kiegészítő gyógymódként alkalmazzák, hiszen használata egyszerű, mellékhatások nélküli és kellemes. Gyakran keverik az illóolajokat az aromaterápia során annak érdekében, hogy hatásuk még inkább fokozódjon.