Az automata öntözőrendszerek mihez használhatóak?

Az automata öntözőrendszerek forradalmasították a kertgondozást, ráadásul egyre népszerűbbé válnak a nagyobb területű kertekben. A speciális rendszerek lehetővé teszik, hogy a növények mindig megkapják a szükséges mennyiségű vizet anélkül, hogy naponta locsolni kellene.

Egy modern öntözőrendszer telepítése nemcsak időtakarékos, hanem a vízfogyasztást is optimalizálja, ezáltal költséghatékony megoldást jelent mind a háztartásoknak, mind pedig a nagyobb parkoknak és zöldterületeknek. Az automata öntözőrendszerek egyik legnagyobb előnye, hogy képesek pontosan a megfelelő időben és mennyiségben vizet biztosítani a növényeknek.

Ez a precizitás nemcsak a gyep esetében, hanem a virágoskertek és a konyhakertek gondozásánál is kulcsfontosságú. Amennyiben Ön is régóta azon gondolkodik, hogy automatizáltatja az öntözőrendszerét, mindenképpen kérjen ajánlatot a gardeny.hu webáruház oldalon! A cég sokéves tapasztalatának köszönhetően, bármilyen rendszert ki tudnak építeni. Legyen akár kicsi, akár nagy, összetettebb vagy egyszerűbb, a szakértők mindenhez értenek.

Milyen előnyökkel rendelkeznek az automata öntözőrendszerek?

A speciális rendszerek kiépítése rendkívül sok előnnyel jár. Többek között időt takaríthat meg általuk. Ahogyan a nevükben is benne van, ezek a rendszerek teljesen automatizáltak. Időkapcsolót is hozzájuk lehet csatlakoztatni, amivel be tudja állítani a reggeli vagy a délutáni öntözés idejét. Sőt! Még az öntözés sűrűségét is egyszerűen bekalibrálhatja például a nyári forróbb napokra.

Az automata öntözőrendszerek a bekapcsolás után maguktól ellátják az öntözés folyamatát. Főleg frissen füvesített gyepek esetén fontos az áztatás, hogy a fűmagok meg tudjanak kapaszkodni a földben. Nagyon fontos kiemelni a víztakarékosságot, hiszen az automata öntözőrendszerek segítségével, a már meglévő pázsitot vagy virágoskertet csak annyi vízzel locsolhatja, amennyi feltétlenül szükséges.

Vagyis a rendszer csak annyi vizet juttat ki, amennyire a növényeknek szükségük van. Manapság igen sokféle okoseszköz beépíthető a komplett rendszerekbe. Másik igen nagy előnyük, hogy az egyenletes és rendszeres öntözés megelőzi a kiszáradást és a túlöntözésből adódó károsodást. Ráadásul, hosszabb távollét esetén is biztosítja a növények folyamatos gondozását. Így végre betervezheti a régóta áhított kéthetes utat anélkül, hogy a kertről kellene gondoskodnia.

Az automata öntözőrendszerek telepítése nem bonyolult folyamat

Az igaz, hogy az automata öntözőrendszerek telepítése tervezést igényel. Ezt azért nem lehet kihagyni, mert nincs egy séma. Minden kert más és más elrendezésű, ezért előfordulhat, hogy ami az egyik kert esetében jó volt, az a másiknál áttervezést igényel. Fontos, hogy az első lépés mindig a szakértői felmérés legyen. Ez magába foglalja a kert adottságainak figyelembevételét, mint a talaj minősége, a növények elhelyezkedése, a kert nagysága és a szintkülönbségek. Ezután következik a terv elkészítése.

Ennél a folyamatnál a szakértő figyelembe veszi a rendszer csővezetékeinek, szórófejeinek, vezérlő egységeinek elhelyezkedését. Megtalálja a legoptimálisabb módot, ami mind a növénykultúrának, mind pedig a felhasználóknak megfelel. A tervek elkészülte után következik a telepítés. Ilyenkor a kertet előkészítik, ha szükséges, akkor kiássák a vezetékek helyét. Majd ezt követően jöhet a csőhálózat fektetése, az öntözőfejek beszerelése és az elektromos vezérlés összehangolása, illetve telepítése. Ezután már csak a tesztelésre és a finomhangolásra van szükség.

Mit kell tudni a karbantartásról, működtetésről és az energiaigényről?

Nos, az automata öntözőrendszerek minimális karbantartást igényelnek, hiszen árammal és vízzel működnek, de néhány fontos lépést érdemes rendszeresen elvégezni. Ezek közé a következők sorolhatóak:

– Szezonális ellenőrzés: tavasszal és ősszel érdemes megvizsgálni a csőhálózatot, szórófejeket. Ha elkoszolódnának vagy megrepednének, akkor cserére, illetve tisztításra szorulnak.

– A fagyveszély elhárítása: télen le kell ereszteni a vizet a csőhálózatból, hogy elkerülje a fagykárokat. Ez feltétlenül szükséges, hiszen, ha a víz belefagy a csőrendszerbe, képes szétrepeszteni az egész hálózatot. Ez pedig tavasszal újra vezetékezést jelentene.

– Víznyomás ellenőrzése: a megfelelő nyomás fenntartása érdekében, időszakosan ellenőrizni kell a rendszert. Ha a rendszerben ingadozik a víznyomás, akkor a szivattyút tönkreteheti, ugyanis leéghet a motor. Azonban, az újfajta öntözőrendszerekben vannak nyomásszabályozók, illetve figyelő kiegészítők.

Most pedig beszéljünk kicsit az energiaigényekről és költségekről!

Az automata öntözőrendszerek elektromos vezérléssel működnek, de az energiafogyasztásuk minimális, mivel a legtöbb rendszer alacsony feszültségen üzemel. Az alapköltségeket a telepítés, a használt anyagok minősége és a kert mérete befolyásolja. Hosszú távon az automatizált rendszerek kifizetődőek, mivel csökkentik a vízpazarlást és a karbantartási költségeket.

Bár az automatizált rendszerek alkalmazási területe a gyep, csepegtetéssel hatékonyak lehetnek a konyhakerti növények nedvesítésében is.

Címke .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.