A bonus malus rendszer adja a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás alapját, tehát ez kérdés minden autóst érint. Bizonyára Neked sem mindegy, hogy mennyit fizetsz a biztosításért. Ezért is fontos tisztában lenned a bonus malus besorolásoddal. A biztosítók bonus besorolással díjazzák a felelősségteljes, óvatos gépkocsivezetést.
A bonus által nyújtott kármentességi kedvezmény 10 fokozatba soroltan működik. Ennek ellentétje a malus, aminek fogalma alatt azt értjük, hogy mekkora károkozás miatti pótdíj fizetendő bizonyos esetekben. Itt 4 fokozat van. Ha a sofőr kármentesen zár egy évet, akkor automatikusan eggyel magasabb fokozatba sorolják a bonus rendszeren belül.
Azonban, ha valamilyen kárt okoz, akkor minden okozott kárral 2 fokozatot esik vissza a malus rendszerben. Nagyon nagy jelentősége van annak, hogy melyik bonus malus besorolásba tartozol akkor is, ha ma már nem jelent horribilis összeget a kötelező biztosítási díj, mert ha többször okozol balesetet, a következő évi díjad akár a háromszorosára is emelkedhet.
Számít, hogy ki vezette a gépjárművet balesetkor?
Lényeges tudnivaló, pedig kevés autós van tisztában a ténnyel, hogy egy károkozás során a bonus malus rendszerben való visszasorolás teljesen független attól, hogy éppen ki vezette a gépjárművet, amikor a baleset történt. Kizárólag az számít, hogy kinek a nevén van az adott kötelező biztosítási szerződés. Ezért célszerű alaposan átgondolnod, hogy kit engedsz a kormány mögé. Kivétel csak abban az egyetlen esetben van, ha az autódat az engedélyed, hozzájárulásod nélkül vezette más személy.
Viszont ezt be kell bizonyítanod, például lopás esetén azzal, hogy megtetted a feljelentést az autó eltűnése miatt. A törvény világosan előírja a feltételeket, ennek ellenére, a bonus malus rendszer működéséről való tájékozódás nélkülözhetetlen az autósok részéről. Ez nem ütközik semmiféle akadályba, hiszen például a biztoshely.hu weboldalon minden információt megtalálsz. Többek között elolvashatod azt is, hogy miként tudhatod meg a bonus malus besorolásodat.
Honnan tudom meg a besorolásomat?
Nos, amennyiben biztosítót váltasz és új kötelező biztosítási szerződést akarsz kötni egy másik társasággal, a felmondással egy időben, levélben kérned kell az előző biztosítótól, hogy küldje meg a jelenlegi bonus malus besorolásodat. Így a következő szerződés megkötésénél a többi adat között már ezt is meg tudod adni. De annak érdekében, hogy a bonus malus besorolás tekintetében ne legyen semmi tévedés vagy félreértés, ezt a központi nyilvántartásból is meg lehet tudni.
A biztosítótársaságok is gyakran élnek ezzel a lehetőséggel, hiszen így le tudják ellenőrizni az ügyfeleik bonus malus fokozatát új szerződéskötés során. A fokozatod nagyban hozzájárul a kötelező biztosításod díjának alakulásához, és egyáltalán nem mindegy, hogy mennyit kell fizetned ezért. A Biztoshely biztosítási portálon működik egy kötelező biztosítás kalkulátor is, aminek a segítségével könnyen kiszámolhatod a fizetendő összeget. Online hasonlíthatod össze 11 biztosító ajánlatát.